Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр №4
Сэдэв: Тооцоолох системийн хөгжил, Микроархитектурын
технологийн төрөл
Хамрах хүрээ: 12-р анги
Хугацаа: 40мин
Зорилго: Сурагчдад тооцоолох системийн хөгжил, чиг хандлага, архитектур,
технологиуд, II, III, IV үеийн процессорын талаарх үндсэн
ойлголттой болж, өөрийн эзэмшсэн мэдлэг ба чадварынхаа хүрээнд тооцоолох
системүүдийн харьцуулалт хийх хэрэгцээндээ нийцсэн компьютерийн үзүүлэлтийг
тодорхойлж, сонгон ашиглахад шааргдагдах төлөвшил, мэдлэг, ур чадварыг
эзэмшүүлнэ.
Зорилт:
-
Тооцоолох системийн архитектур, түүний хөгжлийн чиг
хандлагыг ойлгох
-
Turbo Boost, Hyper-Threading зэрэг технологиудтай танилцах
-
Нэн шуурхай санах ойн түвшинг ойлгох
-
Тооцоолох системүүдийн харьцуулах
-
CPU-Z программыг ашиглан компьютерийн үндсэн
үзүүлэлтийг мэдэх
-
Ахуйн хэрэгцээндээ нийцсэн компьютерийн үзүүлэлийг
тодорхойлох, сонгох
Хэрэглэгдэхүүн: Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №4,
сурах бичиг,
Заах арга зүй: Асуудал дэвшүүлэх арга, харилцан
ярилцах арга, бие дааж ажиллах, дүн шинжилгээ хийх
Хичээлийн агуулга.
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Төлөвшил
|
Хэрэглээ
|
Тооцоолох системийн хөгжлийн үе
шат, микроархитектурын технологи, цөм, турбо бүүст, технологи, Hyper-Threading,
нэн шуурхай санах ой
|
-
Тооцоолох системийн архитектур, түүний хөгжлийн чин
хандлагыг ойлгох.
-
Turbo
Boost, Hyper-Threading
зэрэг технологитой танилцах
-
Нэн шуурхай санах ойн түвшинг ойлгох
-
Тооцоолох системүүдийг харьцуулах
-
Ахуй хэрэгцээндээ нийцсэн компьютерийн үзүүлэлтийг
тодорхойлох, сонгох
|
-
Нөхцөл байдалд нийцүүлэн оновчтой шийдвэр гаргах
-
Хэрэглээ, санхүүгийн боломж, хэрэгцээндээ нийцүүлэн
компьютер ба бусад техник хэрэгслийг оновчтой сонгох, худалдан авах, зөв
ашиглах
|
-
МХХТ-иудыг харьцуулах
-
Ахуйн хэрэгцээнд шаардлагатай компьютерийн үзүүлэлтийг
тодорхойлж, худалдан авах
-
CPU-Z
программыг ашиглан компьютерийн үндсэн үзүүлэлтийг мэдэх
-
МХХТ-иудыг ахуйн болон сургалтын хэрэгцээ шаардлагатай
холбон авч үзсэний үндсэн дээр хамгийн оновчтой шийдлийг гаргаж хэрэгжүүлэх.
|
Хичээлийн хэлбэр:
-
Зорилгоо
хэрэгжүүлэх хэлбэр: Сурагчдыг
сэдэлжүүлэх өөрсдөөр нь мэдлэг бүтээлгэх, уг хичээлээр олж авсан мэдлэгийг
бататгахуйц дасгал ажиллуулах, мэдлэгээ тогтвортой хөгжлийн боловсролтой холбох
-
Зохион
байгуулалтын хэлбэр: Багш сурагчид хамтран ажиллах
Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
|
Баримжааг эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
|
Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга (чадвар,
хандлага, төлөвшил)
|
-
Харилцан ярилцах арга
|
-
Бие даан ажиллах
-
Мэдлэг бүтээх
|
Хичээлийн бүтэц:
№
|
Хичээлийн
зохион байгуулалт 40 мин
|
t
|
Багшийн
үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн
үйл ажиллагаа
|
1
|
Ангийн зохион байгуулалт
|
3 мин
|
Сайн байцгаана уу? Сурагчидтай мэндэлж ирцийг бүртгэнэ.
|
Сайн сайн байна уу? Хичээлийн хэрэглэгдэхүүнээ бэлдэнэ.
|
2
|
Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах шат
|
5 мин
|
Гэрийн даалгавар шалгана. Интел гэж сонсож байсан уу? Интелийн талаар
юу мэдэх вэ?
Та нарын ашигладаг компьютер ямар интелтэй вэ?
|
-
Интел гэж компьютерийн хурд чадалын үзүүлэлт
-
I3,
I5, гэдэг нь интел
|
3
|
Асуулт дэвшүүлэх үе шат
|
5 мин
|
Компьютерийн үзүүлэлтэнд юу юу хамаатай вэ?
Компьютерийн хурд хүч юунд хамаатай вэ?
|
-
Багтаамж, хурд, санах ой
-
Хэрэглээнд
-
Тоглоом тоглоход
-
Ажил хийхэд
-
Программ ажиллуулахд
|
4
|
Асуудал шийдвэрлэх үе шат
|
5 мин
|
Тооцоолох системийн тухай слайд 1 харуулж тайлбарлан
дэвтэрт тэмдэглэл хөтлүүлнэ.
Микроархитектурын технологийн төрөл үүслийн сурагчидад
тайлбарлаж дэвтэрт бичүүлнэ слайд 1-7
|
Сурагчид анхааралтай байж дэвтэрт гол зүйлсийг
тэмдэглэнэ.
|
5
|
Бататгах
|
9 мин
|
Өөрсдийн сууж байгаа лабораторийн компьютерийн
үзүүлэлтийг харж дэвтэрт тайлбарлан бичүүлэн
|
Өөрсдийн сууж байгаа лабораторийн компьютерийн
үзүүлэлтийг харж дэвтэрт тайлбарлан бичнэ.
|
6
|
Үнэлгээ
|
6 мин
|
Сурагчдыг идэвхи оролцоогоор нь үнэлгээ өгнө
|
|
7
|
Дүгнэлт
|
5 мин
|
Өнөөдрийн хичээлийн гол зүйл нь юу байсан бэ? Өөрсдийн
компьютерийн үзүүлэлтийн тайлбарыг хэлнэ үү гэж хүүхдүүдээр гар өргүүлнэ
|
Тооцоолох систем болон микроархитектурын төрөл.
Хүүхдүүд гар өргөж өөрсдийн компьютерийн үзүүлэлтийг багш болон анги хамт олондоо
тайлбарлаж өгнө.
|
8
|
Гэрийн даалгавар
|
2 мин
|
Сурах бичгийн 24х, Чадахуй 1-9
|
Гэрийн даалгаварийг дэвтэрт тэмдэглэж авна
|
No comments:
Post a Comment