Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр №3
Сэдэв: Мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийн ёс зүй
Хамрах хүрээ: 12-р анги
Хугацаа: 40мин
Зорилго: МХХТ – ийн ёс зүй, МХХТ ашиглах үедээ өдөр тутмын амьдралын хууль,
тогтоомж, дүрэм журам, ёс суртахууны хэм хэмжээг сахин мөрдөх. МХХТ – ийг
соёлтой зөв хэрэглэх талаар мэдлэгтэй болно.
Зорилт:
-
МХХТ –ийн ёс зүйн талаар мэдлэгтэй болох
-
Сүлжээний ёс зүй
Хэрэглэгдэхүүн: Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №3,
сурах бичиг,
Заах арга зүй: Асуудал дэвшүүлэх арга, харилцан
ярилцах арга, бие дааж ажиллах, дүн шинжилгээ хийх
Хичээлийн агуулга.
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Төлөвшил
|
Хэрэглээ
|
МХХТ-ийн ёс зүй, хэм хэмжээ,
МХХТ-ийн ёс зүйг даган мөрдөх, сүлжээний ёс зүйн дүрэм
|
-
МХХТ-ийг зөв бөгөөд ёс зүйтай ашиглах
|
-
Асуудлыг тал бүрээс нь задлан шинжлэх
-
Хууль тогтоомж, дүрэм журмыг сахин мөрдөх
|
-
МХХТ-ийг зөв хэрэглэх, эрх зүйн зөрчил гаргахгүй байх
-
Интернэт, нийгмийн сүлжээний орчинд биеэ соёлтой, зөв
авч явах
-
Цахим шуудан зөв ашиглах
|
Хичээлийн хэлбэр:
-
Зорилгоо
хэрэгжүүлэх хэлбэр: Сурагчдыг
сэдэлжүүлэх өөрсдөөр нь мэдлэг бүтээлгэх, уг хичээлээр олж авсан мэдлэгийг
бататгахуйц дасгал ажиллуулах, мэдлэгээ тогтвортой хөгжлийн боловсролтой холбох
-
Зохион
байгуулалтын хэлбэр: Багш сурагчид хамтран ажиллах
Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
|
Баримжааг эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
|
Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга (чадвар,
хандлага, төлөвшил)
|
-
Харилцан ярилцах арга
|
-
Бие даан ажиллах
-
Мэдлэг бүтээх
|
|
Хичээлийн бүтэц:
№
|
Хичээлийн
зохион байгуулалт 40 мин
|
t
|
Багшийн
үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн
үйл ажиллагаа
|
1
|
Ангийн зохион байгуулалт
|
2 мин
|
Сайн байцгаана уу? Сурагчидтай мэндэлж ирцийг бүртгэнэ.
|
Сайн сайн байна уу? Хичээлийн хэрэглэгдэхүүнээ бэлдэнэ.
|
2
|
Сэдэл төрүүлэх ба сэргээн санах шат
|
3 мин
|
Өмнөх хичээлийн талаар ярилцана. Мөн өнөөдрийн
хичээлтэй ижил болон ялгаатай тал нь юу байж болох талаар сурагчидаас санал
бодлын сонсож ярилцана
|
Цахим болон бодит ертөнцийн эрх зүй, ёс зүйн хоорондоо
ижил төстэй.
|
3
|
Асуулт дэвшүүлэх үе шат
|
7 мин
|
МХХТ-ийн ёс зүй гэж юу вэ? ёс зүй талаарх ойлголт болон
түүнийг хэрхэн дагаж мөрдөх тухай слайд харуулж харилцан ярилцан тайлбар
хийнэ.
|
-
Эрх зүйтэй төстэй зүйл
-
Ёс суртахуун
-
Дүрэм журам
-
Биеэ зөв зохистой авч явах гэх мэт
|
4
|
Асуудал шийдвэрлэх үе шат
|
5 мин
|
МХХТ-ийн ёс зүй болон, оюуны өмчийн асуудлын талаар
жишээ харуулж дүгнэлт задлан шинэжилгээ хийлгэнэ
|
-
Оюуны өмч нь хувь хүний өөрийн бүтээсэн зүйл
-
Ном зохиол гаргах кино дуу хийх
-
Хүний хийсэн кино дуу гэх мэт зүйлсийг зөвшөөрөлгүй
олон нийтэд түгээх. Цахим ертөнцөд нийтлэх зэрэг нь оюун өмчид халдаж байгаа
хэрэг
-
Энэ нь оюун өмчийн хулгаа юм.
|
5
|
Бататгах
|
4 мин
|
Ажлын хуудас 1 өгч ажиллуулна
|
Ажлын хуудсыг бие дааж хурдан шуурхай ажиллана
|
6
|
Үнэлгээ
|
3 мин
|
Стандартын бус үнэлгээгээр үнэлгээ өгнө
|
Ажлын хуудас бөгөлсөн байдлаар нь үнэлнэ
|
7
|
Дүгнэлт
|
14 мин
|
Ёс зүйн зөрчилийн талаар жишээ гаргуулж харилцан
ярилцаж арга хэмжээ үр дүнгийн талаар дэвтэрт бичүүлнэ
|
Ажлын хуудсанд дүгнэлт хийж ярилцана. Сурагчид бие даан
жишээ гаргаж түүндээ анги хамт олноороо дүгнэлт хийж дэвтэртээ тэмдэглэнэ.
Ойлгоогүй үлдсэн зүйлээ багшаас асууна.
|
8
|
Гэрийн даалгавар
|
2 мин
|
Сурах бичиг хуудас 21, чадахуйн 5-6
|
Гэрийн даалгавраа анхааралтай дэвтэртээ бичиж
тэмдэглэнэ.
|
Ажлын хуудас:
МХХТ-ийн ёс зүйн зөрчлийн жишээ гаргах
Зөрчил гарсан орчин
|
Гарсан зөрчил
|
Зөрчил гаргагч
|
Зөрчлийн үр дагавар
|
Фэйсбүүк
|
|
|
|
|
|
Мэдээллийн
агнетлаг
|
|
Мобайл банк
|
|
|
|
|
Найзынхаа
зургийг программ ашиглан өөрчлөн тохуурхсан
|
Сурагч Б
|
|
No comments:
Post a Comment